Obsah textu
Základním dělením systému půjček je dělení podle věřitele, tedy toho, kdo vám půjčku poskytne, na půjčky bankovní a nebankovní. Rozdíly mezi poskytovateli, stejně tak mezi jednotlivými poskytovanými službami, úrokovými mírami, splátkami a sankcemi je v těchto dvou sektorech opravdu patrný, dalo by se říci obrovský.
Jak se v nich ale jako naprostý laik, který potřebuje rychle, jednoduše a pokud možno také levně a výhodně získat větší obnos peněz, vyznat? Od toho je zde tento článek, který si klade za úkol vám jednoduše osvětlit rozdíl mezi bankovními a nebankovními půjčkami.
Bankovní půjčky jsou zárukou férového jednání
Jsou půjčky takové, které, jak už napovídá název, poskytují samotné banky. Dalo by se říci, že patří ke klasickým a nejběžnějším formám půjček, které s sebou nesou nejnižší míru rizika, stejně jako nejnižší úrokové míry. Pokud byste si chtěli požádat o půjčku u některé banky, je většinou zapotřebí mít u ní otevřený i běžný účet. Většinou bude potřeba bankám doložit váš měsíční příjem.
Banka si zjistí a zanalyzuje vaši bonitu a podle výsledků se rozhodne, zdali vám půjčku poskytnout, v jakém rozsahu a za jakých podmínek.
Nebankovní půjčky nabízejí jiné možnosti
Půjčky poskytují soukromé subjekty a jejich získání je daleko jednodušší. Jsou však daleko rizikovější a vykazují daleko vyšší úrokovou míru, proto se jejich využívání obecně příliš nedoporučuje. Většinou jen v případě, že opravdu nutně potřebujete peníze a nesplňujete kritéria pro půjčky bankovní.
Při podepisování smluv na nebankovní půjčky buďte obzvláště prozřetelní. Smlouvy bývají velmi často zhuštěny drobným písmem na co nejnižší množství papírů, čímž záměrně ztrácí na přehlednosti.
Není pak výjimkou, že smlouvy, které by běžně měly až čtyřicet stránek, jsou doslova namačkány i na pouhých čtyřech stránkách.
Zejména si ověřte výši úroků
Nebojte se jednatele nebankovního poskytovatele půjček ptát a ujišťovat se. Právě poskytovatel z nebankovního sektoru velmi rádi zaměňují měsíční a roční úrokovou sazbu. Některé půjčky potom pozvolna přecházejí až v lichvu. Proto máte-li jakékoliv pochybnosti o tom, co byste měli podepisovat, vezměte si raději smlouvu s sebou domů na prostudování před samotným podpisem.
V poslední době začínají i banky nabízet některé finanční produkty, které se začínají velmi podobat i nebankovním půjčkám. Je tedy možné v bance získat půjčku bez ručitelů, s jedním dokladem totožnosti apod. Opět jsou ale podmínky o něco málo horší než v případě klasických bankovních půjček.